Odejść, odwrócić się, być porzuconym, zawieszonym w przestrzeni tymczasowej, przechodniej… Problem porzucenia, odwrócenia się od powszechnie „akceptowalnych” norm, bycia pozostawionym samym sobie dotyczy wszystkich, staje się często stanem permanentnym, ciągiem uwarunkowań koniecznych bądź konsekwencją postaw opozycyjnych. Dla wielu to stan cywilnego unicestwienia, niemającego nic wspólnego z biologiczną kondycją czy życiową wydolnością…Odwrócenie, bycie odwróconym/odrzuconym metaforycznie przenosi nas w rzeczywistość stanu drzewa, które tracąc właściwy kontakt z podłożem usycha, a odwrócenie osi staje się podłożem dla nowego bytu.
Jan Tutaj — urodzony w 1969 r. w Jaśle. Absolwent Wydziału Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. W roku akademickim 1993/94 odbył staż studyjny na Akademie der Bildende Künste w Norymberdze. W 1994 r. obronił z wyróżnieniem dyplom w pracowni prof. Józefa Sękowskiego. Stypendysta Ministra Kultury i Sztuki (1993), w 1999 r. otrzymał także Stypendium Twórcze Miasta Krakowa. Jest pracownikiem naukowo-dydaktycznym macierzystego wydziału. Prowadzi obecnie I Pracownię Rzeźby dla studentów II-V roku na Wydziale Rzeźby krakowskiej ASP. Aktualnie pełni funkcję dziekana.
Zajmuje się rzeźbą i obiektem, medalierstwem, szeroko rozumianym rysunkiem oraz fotografią. Prace prezentował na czternastu wystawach indywidualnych, m.in. w Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku, BWA w Bydgoszczy, CSW SOLVAY w Krakowie, BWA w Rzeszowie, Muzeum Północno-Mazowieckim w Łomży, Pałacu Sztuki w Krakowie, Galerii Sztuki Współczesnej we Włocławku, Galerii Białej NCK w Krakowie, Małej Galerii w Nowym Sączu, CKW w Szymbarku. Uczestniczył w kilkudziesięciu wystawach i pokazach w kraju i za granicą, m.in. CRP w Orońsku, Krakowie, Warszawie, Bydgoszczy, Radomiu, Łodzi, Toruniu, Katowicach, Czeladzi, Reszlu, Gdańsku, Lublinie, Ostrowcu Świętokrzyskim, Sieradzu, Wrocławiu oraz w Lyonie (Francja), Ronneby (Szwecja), Norymberdze (Niemcy), Seixal (Portugalia), Colorado Springs (USA), Brienz (Szwajcaria), Sakaide (Japonia), Tampere (Finlandia), Weisenohe (Niemcy), Wenecji (Włochy). Brał udział w wielu ogólnopolskich konkursach rzeźbiarskich, m.in. w Gdańsku, Gdyni, Bydgoszczy, Radomiu, Poznaniu, Warszawie, Przemyślu, Zamościu, w których został laureatem wielu nagród i wyróżnień. Zrealizował m.in. pomnik Jana Matejki w Krakowie, pomnik Filipa de Girarda w Żyrardowie, pomnik „Synom Ziemi Sanockiej Poległym i Pomordowanym za Polskę” w Sanoku i „Pomnik Sybiraków” w Augustowie (zespół), formę przestrzenną „Rozpakowanie” w ramach ogólnopolskiego konkursu „Rozdroża Wolności”, Gdańsk-Oliwa, 2013 r. Uczestniczył w kilku międzynarodowych plenerach i sympozjach rzeźbiarskich w Austrii, w Szwajcarii, Niemczech i Turcji. Był kuratorem ponad 80 wystaw (w tym około 70 wystaw studentów i absolwentów ASP). Jest także aktywnym ekspertem oraz jurorem wielu konkursów sztuk wizualnych, zarówno krajowych, jak i zagranicznych.